arama

Adım Adım Bir İş Nasıl Kurulur

iş kurmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Bir iş kurmak her açıdan çeşitli zorluklarla baş etmenizi gerektiren yorucu bir süreçtir. İş kurmak kendi içerisinde önemli dinamiklere sahip olup; tüm çabanızı iyi bir şekilde kanalize etmenizi gerektiren ve gerçekten iyi bir plana sahip olmanız gereken bir süreçtir.

Bu rehberimizde adım adım bir işe nasıl başlanılır, bir iş nasıl kurulur sorusu için en iyi yanıtları sağlayacağız.

Covid-19 gibi zorluklara rağmen geçen yıl rekor düzeyde 800.000 yeni işletme kuruldu.

Herkes bir iş kurabilir – başlamak için büyük bir dereceye veya etkileyici bir finansmana ihtiyacınız yoktur. Ancak ihtiyacınız olan şey, gerçekçi bir zaman ve hedef planını içeren bir dizi eylemdir.

Tam da bunu oluşturmanıza yardımcı olmak için kendi uzmanlarımızın yanı sıra diğer bazı küçük işletme kurucularıyla işbirliği yaptık. Aşağıda, heyecan verici yeni iş girişiminize başlamanız için basit, uygulanabilir tavsiyeler içeren kullanışlı bir kılavuz bulacaksınız.

Pazar araştırması, markalaşma, uygun bir iş planı yazma ve mali durumunuzu düzeltme hakkında bilgi edineceksiniz. Peki, ne için bekliyorsunuz? Yolculuğumuz başlıyor.

Kendinizi değerlendirin

Kendinizi değerlendirmek, bir iş kurmak için hayati bir adımdır. Deneyim veya özgüven eksikliği bir engel olmamalı ve desteğe ihtiyaç duyabileceğiniz alanları belirlemek, gelecekte engellerin üstesinden gelmenin en iyi yoludur.

Basit bir görev olarak, öz değerlendirmenize başlamak için bu kontrol listesini gözden geçirmeyi düşünün:

 • Hangi becerilere sahipsiniz?
 • Hangi konuda tutkulusunuz?
 • Uzmanlık alanınız nedir/nelerdir?
 • Bir iş kurmaya kararlı mısınız?
 • Yukarıdaki soruların yanı sıra, finans ve kaynaklarla ilgili daha pratik noktaları da göz önünde bulundurabilirsiniz:

Ne kadar harcama yapabilirsiniz?

 • Ekstra sermaye bulmanız ya da artırmanız gerekiyor mu?
 • Herhangi bir borcunuz var mı?
 • Güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamak, başlatmak istediğiniz işin türüne ve bu işte oynayabileceğiniz role karar vermek için de iyi bir yoldur.

Örneğin, bir restoran açmayı planlıyorsanız ve iletişim konusunda yemek pişirmekten daha iyi olduğunuzu biliyorsanız, muhtemelen ön büro rolüne daha uygun olacaksınız.

Bir iş fikri bulun

Bir iş kurmak isteyen çoğu kişi, öncelikli olarak hedeflerini ve kendini tam olarak yansıtan potansiyeli yüksek bir iş fikri bulmalıdır.

Ancak, bir iş fikri bulmak bu görevin sadece yarısıdır, dolayısıyla spesifik olmanız gerekir. Örneğin, inşaat alanında çalışmak istediğinizi biliyor olabilirsiniz, ancak başlatmak için yeterince spesifik bir girişim bulmak için bu fikri biraz daha detaylandırmanız gerekir.

2022 yılında, tüketicilerin harcama ve işletmelerin gelişme biçimlerini şekillendirecek çok sayıda önemli trend belirledik.

Refah ve sürdürülebilirlik gibi bazıları zaten etkileyici bir büyüme gösteriyordu ve pandeminin bir sonucu olarak daha da hızlandı. Ancak esnek ofis alanları ve evcil hayvan temelli ürünler gibi yeni ortaya çıkan başka alanlar da var ve bunlar da erkenden değerlendirilmeye değer.

Talebin nereden geldiğini bulmak için tüketici raporlarını ve endekslerini okuyarak girdiğiniz alandaki potansiyel yeniliklere bir göz atın. Bu gibi araştırmalar fikrinizi sağlamlaştırmada inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

Örneğin bir giyim, ayakkabı veya konfeksiyon perakendecisi olmak istiyorsanız, yeniden satışın (ikinci el ürünlerin satılması) hızlı moda uygulamalarının yerini aldığını fark etmeniz uzun sürmeyecektir. Aslında, yeniden satışın 2025 yılına kadar daha geniş perakende giyim sektöründen 11 kat daha hızlı büyümesi bekleniyor.

O halde, bu eğilime odaklanmak ve yeni ürünler yerine ikinci el veya vintage ürünler satmak mantıklı olacaktır.

İş fikriniz işe yarayacak mı?

Hâlihazırda bir iş fikriniz olsun ya da olmasın, bu fikrin işe yarayacağından emin olmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı sorular olacaktır.

Yukarıdaki öz değerlendirme adımına geri dönerek, sahip olduğunuz fikri kendiniz ve hedeflerinizle ilgili bazı belirli sorularla ilişkili olarak düşünmelisiniz.

Fikir sizin beceri setinize uyuyor mu? Bu iş için ihtiyaç duyduğunuz bilgiye sahip misiniz? Değilse, hangi nitelikleri ve uzmanlığı öğrenmeniz gerekiyor?

Fikir orijinal mi? Yeni bir iş kurmak için tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok, ancak piyasaya sunacak yeni veya benzersiz bir şeye sahip olmak iyi bir fikirdir. Kendinize sorun: İş fikrinizi öne çıkaran nedir? Müşteriler için hangi sorunu çözüyor?

Son olarak, gerçekçi mi? Mevcut mali durumunuz ve girmeye çalıştığınız sektör ışığında, fikrinizi ulaşılabilir olana göre küçültmeniz gerekebilir.

Bazı sektörlere girmek diğerlerine göre daha kolaydır. Örnek olarak BT’yi ele alalım: buradaki küçük işletmelerin çoğu pandemiden çok fazla etkilenmedi ve çalışanların çoğu çevrimiçi olduğundan uzaktan çalışma bir sorun teşkil etmedi.

Ancak eğlence veya konaklama alanında bir iş kurmak istiyorsanız, sektör şu anda Omicron varyantı ve ardından artan koronavirüs vakalarının neden olduğu büyük personel eksiklikleriyle uğraşıyor.

Bu, bu fikirden tamamen vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak, azaltılmış personel sayısıyla çalışmaya devam edebilmenizi sağlamak için QR kodları gibi sosyal mesafeli araçlara yatırım yapmak gibi ek adımlar atmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Pazar araştırması, girmeye çalıştığınız sektörü anlamak ve hedeflerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu hesaplamak için çok önemlidir. Bir sonraki adımda bu konuda daha fazla bilgi edinin.

Pazar araştırması yapın

Konuklarınızın kim olduğunu bilmeden bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapmayı asla tercih etmezsiniz.

Benzer şekilde, önce pazarınızı anlamadan bir işe başlamamalısınız – bu da pazar araştırmasını başarılı bir girişim hazırlarken önemli bir bileşen haline getirir.

Araştırma, yeni kurucuların hedef kitlelerini anlamaları için mükemmel bir fırsat sunar. Genellikle fiziksel veya çevrimiçi bir anket şeklinde yapılır.

Büyük olasılıkla hedef kitlenizin kim olduğu konusunda zaten bir fikriniz vardır, bu nedenle anketinizi veya formunuzu bu gruba hedeflediğinizden emin olun (örneğin, cadde üzerinde bir kasap dükkanı açıyorsanız, yerel posta kodlarına posta anketleri gönderebilir veya yakındaki topluluk gruplarını hedefleyebilirsiniz).

Unutulmaması gereken bir husus, pazar araştırmanızın aile veya arkadaşları içermemesi gerektiğidir. İş fikrinizi doğru ve tarafsız bir şekilde yansıtacak, gerçekten rastgele belirlenmiş bir katılımcı grubu elde etmeyi hedefleyin.

Sorabileceğiniz sorular şunlardır:

 1. İşinizi hedef kitlenize pazarlamak için en iyi iletişim kanalları hangileridir?
 2. Hangi maliyetler söz konusu olacak?
 3. Rekabet edeceğiniz hangi ürün veya hizmetler zaten mevcut?
 4. Ürününüzü veya hizmetinizi paraya değer kılan nedir?
 5. Müşterileriniz ne kadar ödemeye razı olur?
 6. Kapsamlı bir pazar araştırması yürütmek, yeni işinizin gücünü değerlendirmeniz için en iyi yollardan biridir.

Herhangi bir noktada sermaye artırmak istiyorsanız da önemlidir. Yatırımcılar ve bankalar, pazarınızı anladığınıza ve işletmenizin başarı şansına sahip olduğuna dair kanıt görmek isteyecektir.

Sırada ne var?

Pazar araştırması, iş modelinizi nasıl şekillendireceğiniz konusunda size değerli bilgiler verecektir, ancak burada bitmiyor. Bir sonraki adım, iş fikrinizi test etmek ve uzun vadede uygulanabilir bir iş modeli olup olmadığını görmektir.

Doğru ve etkili bir test için minimum uygulanabilir bir ürün (MVP) bulmanız gerekir.

İşletmeler genellikle bu adımı atlar çünkü ürünlerini piyasaya sürmek için acele ederler. Ancak bir MVP’nin üretilmesi kolaydır çünkü temelde işletmenizin en yalın versiyonudur.

MVP’yi test etmek, ister yerel ister uluslararası; ister küçük ister büyük ölçekli olsun önemlidir. Bu, geliştirme sürecinin erken aşamalarında gerçekleştirildiği için, hedef kitleden gelen gerçek geri bildirimlere yanıt olarak herhangi bir ince ayar veya değişiklik yapabileceksiniz ve finansal risk azalacaktır.

Mali durumunuzu değerlendirin

Artık kendinizi değerlendirdiğinize ve pazar araştırmanızı tamamladığınıza göre, başlamak için ne tür becerilere ve sermayeye ihtiyaç duyacağınızı ve dolayısıyla ne kadar (varsa) finansman sağlamanız gerektiğini net bir şekilde anlamışsınızdır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, finansman genellikle yeni bir iş kurmanın önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilmektedir. CB Insight’ın 2021 verilerine göre, küçük işletme sahiplerinin %38’i girişimlerinin başarısız olmasının ardında yatan nedenin bu olduğunu belirtirken, nakit sıkıntısı en önemli kapanma nedeniydi.

Finansman, kadın girişimciler için de daha büyük bir sorun teşkil ediyor ve bu durum medyada ‘cinsiyete dayalı finansman açığı’ olarak adlandırılıyor.

Açıkçası, sermaye artırımı söz konusu olduğunda önemli bir sorun, fikrinizin erken aşamasına yatırım yapmak için yeterli finansmana sahip olmamaktır. Ancak bir de uzun vadede, işinizi kurduktan sonra kendinizi ya da ailenizi geçindirecek kadar para kazanma sorunu var.

Elbette, ihtiyacınız olan finansman tamamen başlattığınız işe bağlı olacaktır. Bazıları nispeten ucuzken, bazılarını başlatmayı düşünmek bile binlerce sterlin gerektirebilir.

Örneğin Dropshipping, nispeten küçük genel giderleri olan bir iş fikridir. Basitçe bir satış yaparsınız ve ardından teslimat sorumluluklarını kuryeye devredersiniz. Buna karşılık, bir spor salonu işletmesi kurmak, pahalı ekipman ve tesis kiralama maliyetleri sayesinde başlangıçta pahalı bir girişimdir.

Mali durumunuzu değerlendirmenin bir yolu, maliyetlerinizi kategorilere ayırmaktır, böylece ne kadar harcayacağınıza dair genel bir fikir edinebilir ve giderleri en aza indirecek alanlar bulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı genel kategoriler şunlardır:

Temel yatırım: kesinlikle ihtiyacınız olan, işletmenizin onsuz çalışamayacağı şeyler. Bunlar listenin en başında yer almalıdır.
Yararlı yatırım: işinizi yürütmenize yardımcı olacak ve verimliliği ya da başarıyı artıracak şeyler. Bunlar listenizde ikinci sırada olmalıdır.
Sahip olunması güzel yatırımlar: bunlar gerekli değildir ve verimliliği artırmayabilir, ancak daha küçük faydalar sağlayabilir. Bunlar listede son sırada olmalıdır.
Bu fikri uygulamaya koymak için, satın alma işleminizi bu üç kategoriye göre değerlendirin – daha basitçe sahip olunması gereken, sahip olunması gereken ve sahip olunabilecek olarak kategorize edilebilir.

Kredi almalı mıyım?

İşletme kredileri, yeni kurulan işletmelerin faaliyete geçmesi için akıllıca bir yol olabilir. İşletme sahipliğini korumanıza, kredi puanınızı ve kişisel servetinizi korumanıza ve – en önemlisi – işinizi kurmanıza olanak tanırlar.

Kredi almak yeni işletme sahipleri için kesinlikle nadir bir strateji değildir. Birçok KOBİ, COVID-19’un bir sonucu olarak işleri düştüğünde nakit akışlarını toparlamak için borç para aldı.

Ancak, körü körüne bir kredi sözleşmesine girmemelisiniz. Her şeyin bir bedeli vardır ve bazı krediler genellikle yüksek faiz talep eder, bu da uzun bir geri ödeme süresiyle karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca bu kredileri almaya hak kazanmak zor olabilir ve zamanında geri ödemediğiniz takdirde kredi puanınızı riske atabilirler.

Bu nedenle, satın aldığınız her ne olursa olsun parayı geri kazanacağınızdan %100 emin olmadığınız sürece kredi almamanızı öneririz. Üçüncü taraf bir muhasebeci veya mali danışmanla konuşmak emin olmanıza yardımcı olabilir.

Finansman araçlarını değerlendirin

İlk etapta yeterli sermayeye sahip olmak hayati önem taşısa da, ilerleyen dönemlerde paranızı etkin bir şekilde takip edebilmeniz ve yönetebilmeniz de çok önemlidir.

Bu, özellikle devlet desteğinin sık sık verilip geri alındığı mevcut iklimde geçerlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, birçok şirket koronavirüs pandemisinin yarattığı kaostan kurtulmak için kredi aldı ve sizin de tam olarak ortaya konmuş ve ulaşılabilir bir geri ödeme planınız olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Ayrıca, Omicron gibi yeni koronavirüs varyantlarını takiben başka bir kilitlenme durumunda, acil kullanım için bir miktar nakit rezervi bulundurmak iyidir.

Ticari banka hesapları

Bir ticari banka hesabı, işletme finansmanınızı düzgün bir şekilde idare etmeye yönelik ilk ve en basit adımlardan biridir. Serbest meslek sahibi azınlık için sıradan bir hesap yeterli olabilir, ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir işletme hesabı girişimciler için neredeyse her zaman tercih edilen seçimdir.

Bir limited şirket iseniz, bir ticari banka hesabına sahip olmanız bir gerekliliktir. İş finansmanınızın kişisel finansmanınızdan ayrı olması için yasal olarak bir ticari banka hesabına sahip olmanız gerekir.

Bir iş planı oluşturun

Yukarıdaki adımları tamamlamak size kapsamlı bir iş planı için sağlam temeller sağlayacak ve bu plan ileriye dönük olarak işinizin planı olarak işlev görecektir.

Kendinizi değerlendirdiyseniz, pazar araştırması yaptıysanız ve mali durumunuzu çözdüyseniz, planınızı buna göre uyarlamak için güçlü bir yerde olacaksınız.

Yatırım için başvuruyorsanız, iş planınızın ve pazar araştırmanızın, işinizi dışarıdan destek almadan kurmanızdan daha kapsamlı olması gerekeceğini unutmamalısınız. Bu, potansiyel yatırımcıların paralarını ayırmaya ve fikrinizi finanse etmeye yardımcı olmaya ikna olmalarını sağlamak içindir.

İş planınıza neleri dahil etmelisiniz?

İş planınıza dahil etmeniz gereken dört temel alanı, bir iş planının nasıl yazılacağına ilişkin kapsamlı kılavuzumuzda yazdık. Bunlar işletme, pazarlama, finans ve yönetimdir.

Yukarıdaki dört alanı tartışmanın yanı sıra, okuyucular ve potansiyel paydaşlar için bir asansör konuşması olan yönetici özetiniz için de yer bırakmalısınız. Bu en önemli bölümdür ve şirketinizin misyonunu özetlemelidir – işletmenin ne tür müşteriler için ne yaptığını, şirket için hedeflerinizi ve ona rekabet üstünlüğü sağlayan şeyleri özetleyen birkaç cümle.

En büyük zorluklarınız nelerdir?

İş planınız altın değerinde olmamalıdır – her sektörün kendine özgü farklı sorunları vardır ve bunların girişiminiz üzerindeki etkisini değerlendirmeye özen göstermelisiniz.

2020 yılında, en büyük hayal kırıklıklarının neler olduğunu öğrenmek için küçük işletme okuyucularımızla bir anket gerçekleştirdik. Son 12 ay içinde yaşadıkları en büyük üç hayal kırıklığı şöyle sıralandı:

 • Koronavirüs/Lokalizasyon (%26)
 • Finans (%21)
 • Kişisel (%9)

2022’de bir iş kuruyorsanız, karşılaşacağınız temel sorunlar muhtemelen bunlar olacaktır.

Sektörünüzün karşı karşıya olduğu belirli pandemi veya finansal sorunlar hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun. Örneğin, uzun bir tedarik zincirine sahip bir kurye işi yürütüyorsanız, büyük olasılıkla uluslararası teslimatla ilgili sorunlarla karşılaşacaksınız.

Bu zorluklara hazırlanmak sadece kendi yararınıza değildir; aynı zamanda gözden geçirenlere veya potansiyel paydaşlara önünüzdeki zorlukların neler olduğunu bildiğinizi göstermenin de iyi bir yoludur.

Ve bir güzellik salonu işletiyorsanız, koronavirüs pandemisine yanıt olarak belirlenen sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uymaya özen göstermeniz gerekir.

Adım adım kılavuz için iş planı şablonu sayfamızı ziyaret ederek kendi iş planınızı oluşturabilirsiniz.

İşletmenizi kaydettirin

İşletmenizi kayıt etmek için bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekiyor. Resmi işlemler, işletme kaydı, vergi levhası ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için zaten çalışmanız gereken bir muhasebeci ile önden anlaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu süreçleri asla ihmal etmeyin. Aynı zamanda işletmeniz için çeşitli hibe ve destekleri almak için de tüm kayıtlarınızın prosedürlere harfiyen uygun olması gerekiyor.

İşletmenizi markalaştırın

Güçlü bir marka, her işletmenin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Kendi markanız hakkında beyin fırtınası yapmaya başlamak için, bildiğiniz markaları ve onları öne çıkaran özellikleri düşünün. Muhtemelen belirli ürünleri tamamen onları yaratan markaya göre seçeceksiniz – örneğin, iPhone mu yoksa Android mi seçeceğiniz bu ilkenin iş başındaki mükemmel bir örneğidir.

Markalaşmanın çeşitli biçimleri vardır ve markalaşmayı nasıl seçeceğiniz çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Bu faktörlerin birçoğu pazar araştırmanıza bağlı olacaktır, ancak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç temel husus vardır:

 • Hedef kitleniz kim?
 • Ürününüz nedir?
 • Benzersiz satış noktanız (USP) nedir?
 • Reklam vermek için hangi platformları kullanmalısınız?
 • Bu hiçbir şekilde kapsamlı bir liste değildir; daha fazla bilgi için pazarlama kategorimize göz atın.

İşletme türünüze bağlı olarak, markalaşmanın dikkate alınması gereken çeşitli unsurları vardır:

Logo – bir logoya ihtiyacınız var mı? Nerede kullanılacak?
Tesisler – bir restoran işletiyorsanız veya bir mağaza açıyorsanız, markanız düzeni ve dekoru nasıl etkileyecek?
Pazarlama – ne tür markalı pazarlama materyalleri kullanacaksınız? Bu, el ilanları veya posterlerden çevrimiçi reklamlara veya sosyal medyaya kadar her şey olabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu kapsamlı bir liste değildir ve işletmenizin türüne bağlı olarak daha fazla (veya daha az) markalaşma unsuruna ihtiyacınız olabilir.

Markalaşma sosyal medya kanalları için de önemlidir. Böylesine rekabetçi bir ortamda, Instagram gibi sitelerde çekici görüntülerin yanı sıra platformlar genelinde ilgi çekici metinlere sahip olmak, markanızın ‘sesinin’ kullanıcıların LED ekranlarında parlamasını sağlamak açısından önemlidir.

Müşterilerin işletmenizin pazarda nerede durduğu konusunda kafalarının karışmasını istemediğinizden, markanızın her yönüne (yazı tipi, renk, tasarım desenleri) bakmalı ve hepsinin tutarlı bir şekilde kullanıldığından emin olmalısınız.

Tek bir stil seçin ve çeşitli kampanyalarınızda bu stile sadık kalın; böylece müşteriler kim olduğunuzu ve onlara nasıl hitap ettiğinizi açıkça görebilir. Mümkünse, ürettiğiniz her görsel içerik parçasını logonuzla markalaştırmaya çalışın.

Markalaşmanızda göz önünde bulundurmanız gereken temel temalardan biri USP’nizdir: sizi öne çıkaran şey ve insanların neden sizi seçmesi gerektiği. Bu özellik markanızda veya pazarlamanızda yer almıyorsa diğer işletmelerden müşteri kazanmakta zorlanacaksınız demektir.

Müşteri bulun

Pazarlama ve müşteri bulmak büyük ölçüde tek ve aynı şeydir. Günümüzde bu konuya yaklaşmanın o kadar çok yolu var ki doğrudan tavsiye vermek zor olabilir. Bunun yerine, pazar araştırmanız ve alanınızda hayranlık duyduğunuz işletmeler hakkında düşünmelisiniz.

Şunu sorun: Rakiplerim müşterileri nasıl buluyor? Hangi kanalları kullanıyorlar? Harcadıkları paranın karşılığını en iyi nasıl alıyorlar?

Bazen bunun bir deneme yanılma süreci olacağını unutmamak da önemlidir. Aklınızda bir hedef kitle olabilir ancak bu kitleye daha önce hiç pazarlama yapmadıysanız sonuçları görmeden önce bir dizi yöntem ve yaklaşımı test etmeniz gerekebilir.

Çeşitli yöntemler deneyin ve zaman içinde en iyi sonuçları almak için zamanınızı ve paranızı nereye yatırmaya devam etmeniz gerektiğine dair daha net bir resim elde edin.

Bir web sitesi oluşturun

Web sitenizin önemi tamamen işinizin aldığı şekle bağlı olacaktır. Girişiminiz tamamen web tabanlı olabilir, yani işleyen, son teknoloji ürünü bir alan adı oluşturmak için muhtemelen çok fazla zaman ve para harcayacaksınız.

Diğer firmalar için bir web sitesi sadece hoş bir ek olabilir – insanlara buralarda olduğunuzu bildirmek için bir pazarlama biçimi.

Bir web sitesi oluşturmak için üç temel yaklaşım vardır:

Kendiniz oluşturun – bu oldukça uzmanlık gerektiren bir deneyim ve bilgi gerektirir; bu alanda deneyimli değilseniz, kaçınmanız en iyisi olabilir.
Sizin için bir web sitesi oluşturması için birine ödeme yapın – bu, yukarıdaki seçeneğin dezavantajları olmadan ısmarlama bir site oluşturmanıza olanak tanır. Ancak bu genellikle pahalı bir seçenektir ve site ne kadar karmaşıksa maliyeti de o kadar fazla olacaktır.
Bir web sitesi oluşturucu kullanın – Wix ve Squarespace gibi platformlar artık web oluşturmak için basit ve etkili araçlar olarak biliniyor. Bu kurucular geliştikçe, en karmaşık çevrimiçi işletmelerin bile ihtiyaçlarını karşılamak için fazlasıyla yeterli hale geldiler.

Ağınızı oluşturun

Yeni bir iş kurarken, Henley’in ünlü “Ben kaderimin efendisiyim” sözünü taklit etmek ve tek başınıza devam etmeye çalışmak cazip gelebilir.

Ancak gerçek şu ki, başarılı yeni işletmeler genellikle yol boyunca kurulan ortaklıklara dayanır. Bu ortaklıklar, girişiminiz için gelişimsel veya finansal açıdan faydalı olabilir ve büyümenizi hızlandıracak benzer düşünen işletmeler ve yönlendirmeler bulmanızda anahtar rol oynayabilir.

Ağ kurma, çok çeşitli farklı koşullarda gerçekleştirilebilir. İster bir toplantıya ister bir etkinliğe katılıyor olun, her zaman yararlanabileceğiniz fırsatlar olacaktır.

Pazarlama çabalarınızla elde ettiğiniz yeni potansiyel müşteriler size iyi bir iş sağlayabilirken, ağ oluştururken kurduğunuz bağlantılar genellikle daha yüksek kalitededir, bu da bu yönlendirmeleri takip etmeyi ve onları müşterilere ve müşterilere dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Networking size ne kazandırır?

Daha köklü bir şirketin kaynaklarından yararlanmak, fikirleriniz hakkında geri bildirim alabileceğiniz büyük bir bilgi merkezine erişmenizi sağlayabilir. Pratik olarak konuşmak gerekirse, profesyonel ekipman ve araçları kullanabilir veya sektörünüzde şirketinizdeki pozisyonlar için nitelikli olabilecek diğer profesyonellere erişebilirsiniz.

Ağ kurmanın bir başka nedeni de, yerleşik işletmelerden mentorluk veya destek bulmanıza yardımcı olabilmesidir. Tipik olarak, mentorlar sektörde daha fazla deneyime sahip olacak ve işinizde size rehberlik edebilecek ve maliyetli hatalardan kaçınabilecek, aynı zamanda işinizin yönü hakkında içgörü ve tavsiye kazanmanızı sağlayacaktır.

Sektörünüzdeki diğer profesyonellerle ağ kurmak daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacağından, güçlü bir ağ kurmak size yatırımcılar nezdinde daha fazla avantaj sağlayacaktır. Girişiminiz için marka bilinirliği arttığında, yatırımcılar markanızı her zaman daha çekici ve cazip bulacaktır, bu da girişiminiz için son derece faydalı olabilir.

Yerinizi bulun

Bir iş kurma sürecindeki diğer aşamalarda olduğu gibi, seçeceğiniz tesis de başlattığınız işe bağlı olacaktır.

Konum

Çevrimiçi bir hizmet olarak sunamayacağınız bir etkinlik veya aktivite tabanlı alan ya da kasap açıyorsanız, doğru yeri bulmanız gerekecektir.

Müşterilerinizin nerede olduğunu ve size nasıl ulaşacaklarını düşünün. Belirli bir coğrafi bölgede yerleşiklerse veya çoğunlukla trenle seyahat ediyorlarsa, işletmenizi kolayca bulabilecekleri ve sizi ziyaret edebilecekleri bir yerde konumlandırmak mantıklı olacaktır. Benzer şekilde, rakipleriniz nerede? Müşterileri çeken bir rakipler kümesine yakın olmak mı yoksa bölgenizde ayrıcalıklı olmak mı istiyorsunuz?

Etkileyen bir diğer faktör de tedarik zincirinize olan yakınlığınız olabilir. Müşterilerinize her sabah taze scampi tedarik etmek isteyen bir balık ve patates kızartması dükkanıysanız, kendinizi sahile yakın bir yerde konumlandırmanız mantıklı olacaktır. Belirli tedarikçilere yakın olmak istiyor musunuz? Bu size stok kontrolünde esneklik sağlayabilir veya nakliye maliyetlerinizi azaltabilir mi?

Alınacak diğer önlemler:

 1. Her bir kişinin ne kadar alana ihtiyacı olduğunu hesaplayın
 2. İç düzeni düşünün
 3. Erişim sınırlamalarını düşünün – çalışanlar, müşteriler ve mesai saatleri dışındaki teslimatlar için erişim sağlamanız gerekebilir.
 4. Elektrik, telefon hatları, iyi bir geniş bant, sıhhi tesisat ve drenaj gibi ihtiyacınız olan hizmetleri listeleyin.
 5. Genişleme veya yerleşim değişikliklerinin mümkün olup olmadığını kontrol edin
 6. Kendinize mekanın yeterli doğal ışığa sahip olup olmadığını sorun
 7. Lisans mı, kiralama mı yoksa satın alma mı?
 8. Bir binayı işgal ettiğinizde, imzalayabileceğiniz üç tür mülkiyet sözleşmesi vardır.

1. Lisanslama size maksimum esneklik, ancak minimum güvenlik sağlar. Kısa bir süreyi (genellikle birkaç ay) kapsadığı için genellikle küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için uygundur.

2. Leasing size daha az esneklik sağlar, ancak genellikle üç ila 25 yıl arasında olan kira süresi boyunca kira güvencesi verir. Ayrıca mülkün iç bakımından da sorumlu olursunuz.

3. Bir mülk satın almak, mülkün mülkiyetine sahip olacağınız anlamına gelir. Ancak, çok az sayıda işletme, büyük miktarda yedek parası olmadığı ve uzun vadeli bir yatırım arayışında olmadığı sürece bina satın alır.

Tesisinizi lisanslama, kiralama veya satın alma kararının fiyatlandırmanızı nasıl etkileyeceğini de hesaba katmanız gerekir. Maliyetleriniz ne kadar pahalıysa, kâr edebilmeniz için ürün veya hizmetinizden o kadar fazla ücret almanız gerekecektir.

Her iş için, özellikle de yeni başladığınızda, bir binaya sahip olmanın her zaman hayati önem taşımadığını unutmayın. Birçok girişimci, başka bir yere taşınmadan önce tasarruf etmek için işlerine evden, boş bir yatak odasından veya mutfaktan başlar.

 • Berdimyrat
  2 yıl önce

  Çok iyi ve ilham verici makale olmuş ellerinize sağlık.Neredeyse kafamdaki tüm sorular ve cevapları burada.Makale’nin içerik olarak zengin ve detaylı olmasını sevdim.Bu siteyi her zaman ziyaret ediyordum zaten yeni makale eklendimi acaba diye.Teşekkürler.10 numara 5 yıldız ☆☆☆☆☆

  6
  yorum beğen