arama

4 Adımda Doğru İş Avukatı Nasıl Bulunur?

iş avukatı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Küçük bir işletme sahibi olarak, en büyük korkularınızdan biri muhtemelen size yönelik bir dava açılmasıdır . Ne kadar dikkatli iş yaparsanız yapın, yanlış birini işe almak ya da yanlış giden bir iş anlaşması sizi mahkemelere sevk edebilir.

Gelecekte yasal sorunlara karşılaşma ihtimalinizi azaltmak ve aynı zamanda işiniz için önemli bazı kaynaklara erişim elde etmek için bir küçük işletme avukatı ile anlaşmanız önemlidir.

Sonuçta, Türkiye mahkemelerinde her yıl yaklaşık 10 milyon dava açılmaktadır. Bu davaların yarısından daha az bir kısmı işletmelere veya doğrudan işletme sahiplerine yönelik açılmaktadır. Size veya işletmenize yönelik açılabilecek davalarda kendinizi savunmak ciddi maliyetler oluşturabilir. Ayrıca son dakika işe alacağınız bir avukat ise size muhtemelen çok yüksek fatura çıkartacaktır.

Ancak düzenli bir avukat işe almak çok uygun maliyetler oluşturur ve üstelik sizi iş hayatınızdaki pahalı yasal sorunlardan korur.

Peki en iyi iş avukatı nasıl bulunur?

1. Küçük İşletme Avukatına Neden İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Öncelikli olarak çok küçük bir işletmeye sahipseniz ve işletmenizde 1-2 kişi çalışıyorsa; büyük ihtimalle bir iş avukatına ihtiyacınız olmayabilir. Bu nedenle işletmeniz için öncelikli olarak ne avukatına ve neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

Özellikle çok sayıda sözleşme bulunduran ve tüm işlerini sözleşmeler çerçevesinde düzenleyen işletmelerin mutlaka bir avukata ihtiyacı vardır.

2. Rakipleri İnceleyin

En iyi iş avukatını bulmak zor olabilir. Bunun için sizinle benzer işi yapan işletmeleri inceleyerek hangi avukatlar ile çalıştıklarını inceleyin. Aynı avukatları tutmak zorunda değilsiniz ancak aynı ofiste çalışan bir başka avukat kesinlikle işinize yarayabilir.

3. Doğru Soruları Sorun

Avukatları karşılaştırmaya karar verdiğiniz zaman onlara işiniz ile ilgili soruları sorarak; size uygun olup olmadıklarını mutlaka inceleyin. Her avukat her sektördeki işletmeler için farklı bir göz olamaz. Bu nedenle avukatın sizin iş sektörünüz hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Mümkün oldukça bu görüşmeyi yüz yüze yapın.

4. Bütçenizi Planlayın

Küçük işletme avukatların genel olarak ücreti birbirine yakındır. Yine de bazı avukatlar daha fazla ücret talep edebilmektedir. Bu nedenle bütçenize uygun bir seçim yapmanız önemlidir. Ayrıca bazı avukatlar sabit ücret ile çalışırken, bazı avukatlar dava başına ücret almaktadır. Genellikle uzun vadeli bir çalışma planlıyorsanız sabit ücret daha mantıklıdır.