arama

2023 Yılında Yapılabilecek En İyi 11 İş Fikri

2020 yılına yönelik karlı ve yeni bir iş fikri arayanlar için 10 harika iş fikri!
iş fikirleri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Yeni bir yıla girerken girişimcilerin ve yatırımcıların yeni iş fikirlerine yönelik çalışma yapması önemlidir. İş dünyası her dönem değişiklik göstermekte ve buna bağlı olarak bazı sektörlerde kar marjları yükselirken, bazı sektörlerde kar marjları düşebilmektedir. Bu nedenle yumurtaları aynı sepette tutmak yerine birkaç sepet satın alarak iş dünyasında daha sağlam bir temel oluşturmalısınız.

2023 yılında yapabilecek yeni bir iş fikri arıyorsanız, sizler için son dönemde kar marjları yükselişe geçen 10 iş fikrini inceledik. Elbette bir iş fikrine giriş yaparken tek araştırma konunuz o işin karlılığı değil; aynı zamanda size uygun olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir iş fikrinin başarılı olup olmayacağını, karlılığını, sürekliliğini belirleyen en önemli konu; işin size uygunludur. Aynı işi yapan 10 girişimci, bu işten aynı düzeyde performans almaz.

Sizler için 2023 yılında önerebileceğimiz 10 karlı iş fikri…

1. YENİLENEBİLİR ENERJİ

güneş enerjisi

Potansiyel: 9/10

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarda büyük artışlar var. Küçük şirketlerden, çok uluslu şirketlere kadar dünya genelinde son dönemde yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor. Bu kapsamda rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere; yenilenebilir enerjiye yönelik iş fikirlerine yoğunlaşmak mantıklı olabilir.

Yenilenebilir enerji sektörü son 10 yıldır ülkemizde ciddi ilerlemelerin yaşandığı bir sektör olarak, yeni girişimci ve yatırımcılar için eşsiz fırsatlar barındırmaktadır. Doğru planlama ve ortalama üzeri bir sermaye ile ciddi başarılar elde etme fırsatınız bulunuyor. Üstelik birçok iş fikri için devlet desteği de arkanızda olacak.

2. KREŞ

kreş

Potansiyel: 8/10

Son dönemde ülkemizde kadınların iş dünyasına katılım oranında büyük artışlar yaşanıyor. Bu artışa paralel olarak en çok ihtiyaç duyulan iş alanı ise kreşler. Her geçen gün kreş sayısında artış yaşanırken, birkaç yıl öncesine göre aylık 200-300 liralık bedeller ile tutulan kreşler, günümüzde bin liranın üzerindeki fiyatlara dahi ulaşmış durumda. Bu kapsamda 200 bin lira civarında kurulan kreşler için toplam 50 öğrenci sayısına bile ulaşmak, yatırımın geri dönüş süresini 2 yılın altına düşürüyor.

3. MOBİL UYGULAMA

mobil uygulama

Potansiyel: 8/10

Son 10 yılda dünya genelinde insanların alışkanlıklarını en çok değiştiren şey elbette akıllı cep telefonları oldu. Her geçen gün artış gösteren akıllı cep telefonlarının hayatımıza bu kadar girmesinin en büyük nedenlerinden biri de elbette mobil uygulamalar. Bu kapsamda 2023 yılı için de mobil uygulamalara yönelik yatırımları öneriyoruz. Karlı ve yeni bir iş fikri arayanlar için farklı ve kullanıcı odaklı mobil uygulamalar mantıklı bir tercih olabilir.

Eğer başarılı olacağına inandığınız bir mobil uygulama fikriniz bulunuyorsa ancak yazılım konusunda yetersizseniz bu fikri değerlendirmek üzere bir yazılım şirketi ile de çalışabilirsiniz.

4. ORGANİK GIDA MAĞAZASI

organik gıda

Potansiyel: 8/10

Büyük ihtimalle siz dahi 10 yıl öncesine kadar tükettiğiniz ürünlerin sağlığınız üzerindeki durumuna daha fazla dikkat ediyorsunuzdur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de durum tam olarak buna paralel bir şekilde ilerliyor. İnsanlar artık tükettiği ürünlerin sağlıklı olup olmadığına daha fazla dikkat ediyor ve daha sağlıklı olduğu ürünler için daha fazla para ödemeyi kabul ediyor. Bu kapsamda bir organik ürün mağazası kurarak bu yönelimden payınıza olanı almak üzere işe koyulabilirsiniz.

Bir organik gıda mağazası açmak düşündüğünüz kadar yüksek sermaye gerektirmez. Tam aksine ortalama bir market kurulumu kadar sermayeye ihtiyacınız var.

5. SİBER GÜVENLİK

siber güvenlik

Potansiyel: 7/10

Biraz daha teknik bir konu olsa bile son yıllarda siber güvenlik için yapılan yatırımlarda büyük artışlar yaşanıyor. Türkiye’de siber güvenlik konusunda hizmet veren çok az sayıda şirket bulunuyor. Bu şirketlerin büyük kısmı da yurt dışında yerleşik şirketler üzerinden hizmet sağlıyor. Bu kapsamda bir siber güvenlik hizmeti sağlayan işletme kurarak sektöre hızlı bir giriş yapma fırsatınız olabilir.

Siber güvenlik tamamen teknik bir iş fikridir ve değerlendirmek üzere, işinin ehli uzmanlar ile çalışmanız gerekir. İşletmeyi kurmak yüksek maliyet oluşturmasa bile aylık maaşlar bu şirketlerde çok yüksektir.

6. KARİYER DANIŞMANLIĞI

kariyer danışmanlığı

Potansiyel: 7/10

Türkiye’de neredeyse bulunmayan bir iş fikri arıyorsanız bir kariyer danışmanlığı merkezi açabilirsiniz. Halihazırda bu iş fikri Avrupa ve ABD’de çok popüler ve birçok büyük işletme yüzlerce personel ile bu alanda hizmet sağlıyor. Ancak bu iş fikri ülkemizde yalnızca kurs ve dersane gibi eğitim kurumlarındaki bir veya birkaç personel ile amatör olarak yürütülüyor.

İlk etapta İstanbul merkezli bir ofis kurularak bu iş alanında başarılı bir reklam ile süreç yürütülebilir. Kapsamlı bir iş fikri hayata geçirmek isteyenler Avrupa ve ABD’deki benzer işletmeleri de yakından takip etmeli.

7. DAMLA SULAMA SİSTEMLERİ

damla sulama

Potansiyel: 7/10

Türkiye dünyada en önemli tarım ülkelerinden biri olmasına rağmen bu potansiyelini tam olarak değerlendirmekte sorunlar yaşıyor. Gelecek 10 yıl da değerlendirildiği zaman önemli oranda yaşanacak su kıtlığı ile birlikte damla sulama sistemlerinin önemi gün geçtikçe artıyor. Bu doğrultuda devletten de alınabilecek destekler ile bir damla sulama sistemi için işletme kurulabilir.

Bu sektöre girmek isteyen işletmelerin ilk birkaç yıl yalnızca perakende satışa yönelmesini öneriyoruz. Oluşabilecek müşteri portföyü ve sektör tecrübesinin ardından üretim için de işletme büyütülebilir.

8. GÜVENLİK SEKTÖRÜ

güvenlik

Potansiyel: 7/10

Gün geçtikçe dünyada büyüyen bir sektör olan güvenlik sektörüne yönelik yapılabilecek tüm yatırımlar 2023 yılında da potansiyelini artıracak. Güvenlik sektörü çok kapsamlıdır ve buna paralel olarak sektöre girmek isteyen yeni yatırımcılar ve girişimciler için eşsiz fırsatlar bulunmaktadır.

Güvenlik sektörüne yatırım yapmak ve yeni bir iş fikrini hayata geçirmek isteyenlerin, öncelikle sektör deneyimine sahip bir ortak veya danışman bulması ise kritik öneme sahip bir konudur. Her halükarda bu sektör için tecrübeye ihtiyaç duyacaksınız.

9. OTOMAT

otomat

Potansiyel: 6/10

Daha düşük sermaye ve daha az mesai isteyen bir iş fikri arayanlar ise otomatlara yönelik yatırım yapabilir. Ortalama 10 bin lira bedel ile satılan otomatlardan satın alarak, işletmeler veya belediyelerden yer kiralayarak otomatları hizmete alabilirsiniz. Otomatların bakımı ve doldurulması için 24 veya 48 saatte bir 30 dakika vakit ayırmaktan başka mesai harcamanıza gerek bulunmuyor. Bu sektöre giriş yapan girişimciler birkaç aylık gelirleri ile yeni otomatlara yatırım yapmaktadır. Bu kapsamda büyüme fırsatları yüksektir. Tek yapmanız gereken otomatlar için doğru bir alan bulmak ve kiralamaktır.

10. DRONE KİRALAMA

drone

Potansiyel: 6/10

Son yıllarda muhtemelen çok kere droneler ile ilgili haberlere veya sohbetlere tanık oldunuz. Dronelere olan ilgi gün geçtikçe artış gösteriyor. Özellikle düğün, nişan, açılış ve açık havada yapılan tüm organizasyonlar için artık droneler kiralanıyor ve bu sayede harika görüntüler elde ediliyor. Son dönemde ülkemizde de bu işi yapan birkaç firma ortaya çıkmış durumda. Bu kapsamda henüz yeni yatırımcılar için eşsiz fırsatlar barındıran bu sektörde ilklerden olma fırsatınız bulunuyor.

Sektöre giriş yapmak için 100 bin liralık sermaye yeterli.

11. ASANSÖR BAKIMI

asansör

Öneri: 9/10

Günümüzde hemen hemen her apartmanda 1 veya 2 tane bulunan asansörler aylık, 3 aylık ve yıllık bakımlara ihtiyaç duyuyor. Birçok apartman halihazırda bu asansörler için uzun vadeli anlaşmalar düzenlemiş olsa da, özellikle uzun yıllardır mevcut olan birçok apartman bu hizmeti ay ay başka kişilerden veya işletmelerden almaktadır.

Kendinizi asansör bakımı konusunda geliştirdikten ve sertifika aldıktan sonra asansör bakımı üzerine hizmet verebilirsiniz. İlk etapta daha uygun fiyatlar ile çalışmanızı ve referans elde etmenizi mutlaka öneriyoruz. 10-20 bina veya site için anlaşma sağladıktan sonra düzenli olarak ciddi düzeyde para kazanmaya başlayacaksınız.

 • Aslı
  4 sene önce

  Teşekkürler uzun zamandır inceliyorum.

  29
  yorum beğen
 • Meltem Kara
  4 sene önce

  Teşekkürler uzun zamandır inceliyorum.

  30
  yorum beğen
  • Bekir
   9 ay önce

   tesekurler daha uzun zamandir inceliyorum

   6
   yorum beğen