2019 Yılında Altın Yatırımı Ne Kadar Kazandırdı?

altın

Bu yazının kaleme alındığı gün olan 29 Aralık itibarıyla yılı bitmiş sayabiliriz. Söz konusu bahsimizde geçen tüm oranlar ve kazançlar yıl sonu olan 31 aralık tarihi itibarıyle değişebilir ve kazançlar ve kayıplar artabilir azalabilir.

Altın yatırımı her zaman uzun vadede kazandıran ve hep tercih edilen bir yatıırm olmuştur. Altın yatırımını tercih eden pek çok birikim ve tasarruf sahipleri, altın yatırımını güvenli bir liman olarak görmüş ve herzaman uzun vadede daha fazla kazandıracağına inanmışlardır. Altın yatırımı pek çok farklı şekillerde yapılabildiği gibi yapılan yatırımlara göre 2019 yılı için geçerli olan kazanç oranları değişebilir.

2019 Vadeli Altın Mevduatı Ne Kadar Kazandırdı ?

Yıl başında 217 liradan alınıp 214 liradan satılan Altın bu yılın en çok kazandıran yatırım araçlarından biri. Altın yatırımını fiziki olarak tutmak yerine vadeli olarak altı yatırımı yapan biri ne kadar kazandı. Bildiğiniz üzere bu yıl altın %32 yükseliş yakaladı. Altına fiziki olarak yatırım yapan birinin TL portföyü %32 değer kazanırken altın mevduatı yapan biri ilave faiz aldığı için kazancı daha yüksek oldu. Bu yıl 100gr’lık bir portföy ile altına yatırım yapan bir yatırımcı yıl sonunda ortalama net 1 gram faiz geliri elde etmiş oldu. 2019 Ocak’ta 21,700 TL’lik bir portföye sahip olan altın mevduat yatırımcısı yıl sonunda bankadan parasını çekmek istediğinde 28,800 TL mevduat ile karşılaştı. Bir de bu rakamın üstüne 288 lira faiz geliri elde etti. Yani yıl sonu hesap bakiyesi 29,088 TL oldu. Böylece yaklaşık olarak %33’ten fazla kazanç sağladı.

2019 Fiziki Altın Mevduatı Ne Kadar Kazandırdı

Altına fiziki olarak yatırım yapmayı tercih eden mevduat sahipleri bu yıl da ciddi bir gelir elde etti. 100 gramlık bir altın portföyü barındıran yatırımcı, yıl başında 21,700 TL’ye sahipken yıl sonunda 28,800 TL değerinde bir altın birikimine sahip oldu.

2019 Yılında Altın Tahvili Ne Kadar Kazandırdı

Altın yatırımını altına dayalı kira sertifikaları veya altın tahvili ile devam eden bir altın yatırımcısı yıl başında 100 gr’lık bir altın portföyüne sahip olduğu düşünüldüğünde yıl sonunda 2,4 gr kadar bir faiz geliri elde etti. Bu da altın tahvili yatırımcısına yıl sonunda 29,491 TL’lık bir altın portföyü ile geri döndü.

2019 Yılında Katılım Bankalarında Açılmış Altın Mevduatları Ne Kadar Kazandırdı?

Faizsiz enstrümanların getirisinden yararlanmak isteyen altın yatırımcıları bu yıl altın kar payı ödeyen bankaları tercih ettiler. Bu yıl tasarruflarını katılım bankalarının altın mevduatlarında değerlendiren yatırımcılar yıl sonunda 2,00 gram faiz geliri elde ettiler. Bu da kendilerine yıl sonunda 29,366 TL’lik bir bakiye ile geri döndü. Katılım bankalarında hesap açıp altın kar payı yatırımını yapan yatırımcılar da bu yıl kazanç elde ettiler.

En Çok Hangi Enstrüman İle Yapılan Altın Yatırımı Daha Çok Kazandırdı ( Sırası İle)

1- Altın tahvili

Altın yatırımlarında altın tahvilini tercih edenler bu yıl en yüksek hesap büyüklüğü olan 29,491 TL’lik bir portföye ulaştılar. TL olarak da altın olarka da en çok onlar kazandı.

2- Katılım Bankaları Hesabı

Yatırımlarını, katılım bankalarındaki mevduat hesaplarında değerlendiren tasarruf sahipleriri, altın yatırımcıları arasında en yüksek hesap büyüklüğüne ulaşan bir diğer kişi oldular. Yıl sonunda altınlarının değeri, 29,366 TL’ye ulaştı.

3- Vadeli Altın Mevduatı

Altın birikimlerini faiz getirisi ile taçlandırmak isteyen mudiler en doğru kararı veren altın yatırımcıları listesinde üçüncü sıraya yerleşti. Bu yıl 29,088 TL hesap büyüklüğüne ulaşarak en çok kazanan üçüncü altın yatırımcısı grubuna girdiler.

4- Fiziki Altın Mevduatı

Hiçbir zaman tasvip etmediğimiz bir tasarruf yöntemi, neticede en az da onlar kazandılar. Yatırımlarını Fiziki Altın olarak tutan yatırımcılar sadece 28,880 TL’lik hesap büyüklüğüne ulaştılar.
Bu sitedeki hiçbir yazı yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Yazar: Yeni İş Fikirleri